§12 Starożytnogrecka szkoła i nauka, 5 klasa
WIDEO https://www.youtube.com/watch?v=ZiU75OyAaZI
"Szkoła Ateńska" аutor Rafael Santi
Przypomnij sobie. Które ludy jako pierwsze wynalazły pismo?
1. Pisanie i szkoła. Osiągnięcia greckich polis w rolnictwie, hodowli zwierząt gospodarczych, rzemiośle i handlu stworzyły warunki do rozwoju kultury. Grecy wymyślili znaki do oznaczania samogłosek w alfabecie fenickim. Nazwali literami to, co u Fenicjan oznaczało przedmioty: „alfa” – alef („byk”), „beta” – bet („dom”), „delta” – dalet („drzwi”). Zamieniając miejscami 24 litery swojego alfabetu, Grecy zapisali 70 tysięcy słów w różnych dziedzinach wiedzy. Wykorzystanie niewolniczej pracy dawało obywatelom wolny czas na sztukę, nauki, czy studiowanie w szkole. Nie darmo grecki wyraz „shole” ma znaczenie „wolny czas” (a nie tylko „ćwiczenia umysłu”). Później wyraz „shole” zaczęto używać we współczesnym znaczeniu – „szkoła”. Podczas gdy dziewczynki w domu poznawały tajniki rękodzieła oraz pracy w gospodarstwie domowym, chłopcy od siódmego roku życia uczyli się w szkole pisać na płytkach pokrytych woskiem. Metalowy rylec z ostrymi i tępymi końcówkami, którymi wyskrobywali litery, nazwano stylem. Dzieci rzemieślników i rolników mogły nauczyć się tylko czytać i pisać, natomiast młodzież z bogatych domów kontynuowała kształcenie w gimnazjach, słuchała wykładów uczonych, mówców, którzy umieli prawidłowo i ładnie mówić. Kto miał środki i czas, studiował śpiew, grę na lirze albo taniec. Wielu Greków znało na pamięć słynne poematy Homera: „Iliadę” i „Odyseję”. Wielką wagę przywiązywano do wychowania fizycznego i dlatego tworzono specjalne szkoły – palestry.
2. Wiedza naukowa. Zachował się zbiór 58 prac medycznych przypisywanych słynnemu lekarzowi Hipokratesowi. Nazwy wielu z nich, w tym „O powietrzu, wodach i miejscach”, „O ludzkiej naturze”, świadczą, że starożytni Grecy przestali wyjaśniać stan ludzkiego zdrowia przy pomocy interwencji mocy nadprzyrodzonych. Hipokrates nauczał, że należy przywrócić siły samemu człowiekowi, jego ciału, aby go uzdrowić. Lekarze radzili trzymać się diety w żywieniu, uprawiać leczniczą gimnastykę.
Przysięga Hipokratesa i teraz jest uznawana za podstawę postępowania lekarza. Słynnym naukowcem był Demokryt. Długo mieszkał on w Egipcie, Babilonie, gdzie zapoznał się z osiągnięciami naukowymi Wschodu. Talent Demokryta znalazł pole do realizacji w Atenach. Filozof twierdził, że całe życie pochodzi „z wody i błota”. Najpierw na ziemi pojawiły się zwierzęta, a potem – ludzie. Udało im się przetrwać, opierając się na swoich siłach oraz doświadczeniu. Ta myśl była sprzeczna z mitem, zgodnie z którym ludzi nauczył wszystkiego tytan Prometeusz. Znany filozof grecki Sokrates nauczał, że sens życia i przeznaczenie człowieka polega na czynieniu dobra. Grecy są twórcami geografii. W czasie Homera uważali oni ziemię za okrągły dysk położony wśród oceanu. Znane im były ziemie od wschodniego wybrzeża Morza Czarnego do Oceanu Atlantyckiego, ale już Parmenides zaczął uważać Ziemię za kulę. Eratostenes, który opiekował się Biblioteką Aleksandryjską, dość dokładnie obliczył długość obwodu kuli ziemskiej.
1. Jak Grecy udoskonalili alfabet fenicki?
2. Czy wszystkie dzieci miały dostęp do greckiej szkoły? Czego w niej można było się nauczyć?
3. Kim byli: Hipokrates, Demokryt, Parmenides, Eratostenes? Jakie pomysły oraz odkrycia, dokonane i wykonane przez tych naukowców, mają znaczenie również współcześnie?
4.Opisz święta religijne i zastanów się, na czym polegała ich podstawowa wartość.
5*. „Nie mów dużo: życie jest krótkie“ – tak uważali Grecy, oddając hołd bogu czasu Chronosowi. A co ty o tym sądzisz?
1) Гора, на вершине которой, по мнению греков, жили боги, - это ...
2) Какой герой греческих мифов принес людям огонь?
3) Богиня земледелия в древнегреческой мифологии?
Комментарии
Отправить комментарий