§ 3 Grecja Achajów, 5 klasa
Видеоурок https://eior.by/catalog_lecture/5-klass/history/32.php
TEST https://learningapps.org/watch?v=p84zybs5k18
Przypomnij sobie. Kto w mitologii greckiej był praojcem Achajów i Dorów?
1. Podbój Grecji przez Achajów. Pod koniec trzeciego tysiąclecia p.n.e. z północy Półwyspu Bałkańskiego do Grecji wtargnęły plemiona Achajów. Najeźdźcy byli na niższym poziomie rozwoju niż lokalna ludność niegrecka. Dopiero w XVI wieku p.n.e. zaczyna się wzrost gospodarczy i kulturalny achajskiej Grecji. Ukształtowała się wówczas cywilizacja mykeńska, określana tak od nazwy najsilniejszego państwa Achajów – Myken. Była to pierwsza cywilizacja na terytorium Grecji kontynentalnej. Tak samo, jak na Krecie, centrami małych państw były pałace z przylegającym do nich terytorium. W przeciwieństwie do kreteńskich pałaców, achajskie miały mocne fortyfikacje. Oznacza to, że achajscy królowie byli wrogo nastawieni wobec siebie i często prowadzili kampanie wojskowe.
2. „Opływające złotem Mykeny”. Największym pałacowym państwem w południowej Grecji były Mykeny. Władcy Myken i najwyższa arystokracja mieli niezliczone skarby. W królewskich grobowcach archeolodzy odkryli wiele przedmiotów ze złota, biżuterię, brązowe miecze i inną broń. Nic więc dziwnego, że starożytni Grecy uważali Mykeny za „opływające złotem”.
Mykeńscy królowie często dokonywali najazdów na osady wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Na północno-zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej ich rywalem stało się niewielkie królestwo - Troja. Około 1240 roku p.n.e. mykeński król na czele połączonych armii państw achajskich udał się na podbój Troi.
3. Wojna trojańska. O wojnie między Trojanami i Grekami opowiadają najstarsze legendy i opowieści. Przekazywano je ustnie z pokolenia na pokolenie. W VIII wieku p.n.e. zainspirowały one największego greckiego poetę Homera do napisania poematu „Iliady”. Jak podaje Homer, wojna trwała dziesięć lat. Mury Troi były tak wysokie i niedostępne, że greccy wojownicy nie mogli zdobyć miasta. Wreszcie najbardziej przebiegły z Greków – Odyseusz – wymyślił podstęp, jak zdobyć Troję. Za jego radą Grecy obok murów miasta zbudowali z drewna ogromny posąg konia.
Koń trojański. Rysunek współczesny
Wewnątrz figury ukryło się kilku dzielnych greckich żołnierzy. Pozostali weszli na statki i odpłynęli na otwarte morze. Naiwni Trojańczycy pomyśleli, że Grecy już odeszli. Ucieszyli się na długo oczekiwane zwycięstwo i wciągnęli konia do miasta. Jak tylko zapadła noc, greccy wojownicy wyszli z drewnianego konia i otworzyli bramę miasta. Wpuścili oni swoich kompanów, którzy potajemnie wrócili i zaatakowali śpiących Trojan. Troja została zniszczona i spalona, a jej król zabity. Tak zakończyła się wojna trojańska. Przez długi czas ludzie uważali tę historię za mit. Tylko pod koniec XIX wieku niemiecki archeolog-amator Heinrich Schliemann udowodnił, że Troja istniała na prawdę. Badacz odkopał na terytorium współczesnej Turcji ruiny tego starożytnego miasta.
Комментарии
Отправить комментарий