§ 26 Powstanie państwa w Chinach, 5 klasa

POWSTANIE PAŃSTWA W CHINACH

WIDEO: Powstanie państwa w Chinach 

TESTY: https://learningapps.org/5793463

https://learningapps.org/15811040


Huang HeRzeka Żółta

§ 26. Powstanie państwa w Chinach

Przypomnijcie sobie. 1. Do kogo należała władza w dawnych państwach Wschodu? 2. W jaki sposób umacniano tę władzę ?

1.           Państwo i ludzie. Chiny  leżą  na  wschodzie  Azji.  Jeszcze w dalekiej starożytności ludzie zasiedlili szerokie równiny, które przecinały dwie duże rzeki - Huang He i Jangcy. Na zachodzie równina zamienia się w płaskowyż, a następnie w góry skaliste.

Przez wieki rzeka Huang He, co oznacza „Żółta rzeka”, przynosiła do doliny cząstki żółtej gleby - lessu. Jest on podobny do piasku,    ale przy tym bardzo żyzny. Przy wystarczającej ilości wilgoci na tej ziemi ludzie otrzymywali wysokie plony. Plony zależały nie tylko od wykorzystania wód rzeki, ale również od deszczy, które padały obficie w miejscach bliskich od wybrzeża Oceanu Spokojnego. Często w porze deszczowej woda przelewała się przez brzegi Huang He, rozlewała się i rujnowała dziesiątki i setki chińskich osiedli. Miejscowi mieszkańcy bali się tych burzliwych wylewów i nazywali Huang He „rzeką tysiąca klęsk”. Nawet starożytny chiński hieroglif „nieszczęście” przedstawiał rozlaną wodę. Wszystko to znalazło odzwierciedlenie w mitach o ogromnych smokach, które żyją w rzece.


2.          Zajęcia starożytnych Chińczyków. Podobnie jak w innych cywilizacjach starożytnego Wschodu podstawą gospodarki starożytnych Chińczyków zostało rolnictwo. Pierwsi rolnicy osiedlili się w środkowym biegu rzeki Huang He. Uprawiali oni miękkie gleby lessowe motykami. Siali proso i pszenicę, uprawiali warzywa, hodowali zwierzęta. Narzędzia i broń wyrabiali z brązu. Rozwój gospodarki doprowadził w II tysiącleciu p.n.e. do powstania państwa. W V wieku p.n.e. brąz zastąpiono żelazem. W rolnictwie pojawił się pług z żelazną końcówką. W uprawie roli pracę ręczną zastąpiono siłą pociągową - bykami.


To  znacznie  zwiększyło  plony. W tym samym czasie starożytni Chińczycy opanowali uprawę ryżu. Ryż zbierano dwa lub trzy razy w roku. Uprawy ryżu wymagają dużo wilgoci, i dlatego rolnicy zaczęli budować kanały nawadniające. Wysokie plony sprzyjały powiększeniu ilości mieszkańców. Kraj był gęsto zaludniony. Starożytni Chińczycy zaczęli oswajać odległe od Huang He ziemie.


W tym czasie pojawiły się pierwsze miasta. W wielu z nich mieszkały w dziesiątki tysięcy osób. Do ochrony przed powodziami miasto często ogradzano od rzeki tamami ziemnymi.

Chińczycy jako pierwsi na świecie zaczęli produkować cienkie    i lekkie tkaniny jedwabne. Najcieńszą nić otrzymywano z kokonów jedwabników. Żeby zrobić piękną tkaninę potrzebne były duży wysiłek i cierpliwość. Produkcja jedwabiu utrzymywana była w ścisłym tajemnicy.

3.          Stworzenie jednolitego państwa chińskiego. W III wieku p.n.e.w Chinach istniało kilka państw, które uparcie walczyły między


sobą o władzę. W wyniku tej walki państwo Qin podporządkowało sobie całe Chiny. Jego cesarz w 221 p.n.e. wziął tytuł QinShi Huang i został pierwszym cesarzem dynastii Qin. W całym kraju wprowadzono jednolite prawo i wspólną monetę. Nawet pismo zostało zmienione w taki sposób, żeby rozumiałe było w całych Chinach.

Żeby położyć kres napadom koczowników, wzdłuż północnej granicy kraju, QinShi Huang nakazał zbudować ogromny mur, który przeszedł do historii pod nazwą Wielki  Mur Chiński. Jednocześnie   w pobliżu stolicy zbudował dla siebie wewnątrz całej góry ogromny podziemny grobowiec. Natychmiast po śmierci QinShi Huang w Chinach wybuchły powstania ludowe, które zniszczyły dynastię Qin.

Dynastia Han. W II wieku p.n.e. władza przeszła do nowej dynastii Han. Jednolite państwo chińskie kwitło. Granice państwa się rozszerzyły. Doprowadziło to Chiny do ciężkich i uporczywych wojen z sąsiadami.

W czasach dynastii Han Chińczycy po raz pierwszy zetknęli się z innymi rozwiniętymi cywilizacjami starożytności. Gdy chińscy kupcy pokonali góry i pustynie, dowiedzieli się o istnieniu miast i państw w Azji Środkowej. Przywieźli stamtąd wiele roślin uprawnych, takich

jak brzoskwinie i melony. Mieszkańcy Azji Środkowej docenili wspaniałe towary chińskie, przede wszystkim tkaniny jedwabne. Dużym popytem cieszyły się chińskie wyroby z brązu, pokryte lakieremluksusoweprzedmioty i papier. Na chińskie towary było zapotrzebowanie w wielu krajach. Tak pojawił się Wielki Jedwabny szlak, który poprzez


rozległe     przestrzenie     Azji prowadził aż do Europy.


Za panowania dynastii Qin Chiny zostały zjednoczone pod zwierzchnictwem jednego władcy, za panowania zaś dynastii Han starożytne Chiny osiągnęły szczyt swojej potęgi.

1. Gdzie są położone Chiny? Opiszcie rozwój państwa chińskiego w   drugim tysiącleciu p.n.e. - III wieku p.n.e., korzystając z mapy na 98

s. podręcznika.

2. Dlaczego pierwsi rolnicy na terytorium Chin osiedlili się w dolinie rzeki Huang He? Jakie trudności tu ich spotkały?

3.     Czym do historii Chin wpisały się rządy dynastii Qin i Han?

4.     Na taśmie czasu zaznaczcie lata stworzenia jednolitego państwa w Chinach, Indiach i starożytnym Egipcie. Określcie, które z nich było pierwsze. O ile wcześniej?

 

Dla ciekawskich

Starożytny   chiński   historyk   o   grobowcu QinShi Huang

Najpierw wydrążyli górę. Wewnątrz umieścili modele pałaców królewskich, kosztowności i biżuterię.Wgrobowcu umieszczono również 6000 glinianych figur - ilość uzbrojonych żołnierzy, którzy mieli chronić swojego władcę. Ustawiono kusze-samostrzały do zabicia możliwych złodziei. Budowniczych grobowca zamurowano w nim. Następnie grobowiec zasypano ziemią. Górę zamaskowano, wysiewając trawę.

Pytania do dokumentu. Jaki wniosek można wyciągnąć na podstawie opisu grobowca?

Terakotowa Armia

zbiór ok. 8,1 tys. figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty (wypalonej gliny), przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie znajdujących się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi.



Terakotowy żołnierz z grobowca QinShi Huang



Budowa Wielkiego Muru Chińskiego

Wielki Mur Chiński  – zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz (w najbardziej strategicznych miejscach) murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km.

Wielki Mur Chiński. Wygląd współczesny

 

    Do jego budowy zegnano setki tysięcy chłopów, niewolników, żołnierzy i skazańców. Warunki pracy były bardzo trudne, jedzeniadla budowniczych nie wystarczało i często umierali z głodu. Chiński historyk napisał: «Równano z ziemią góry, zasypywano wąwozy, prowadzono prostą drogę. Jak tanio ceniono pracę i życie zwykłych ludzi!» W ten sposób powstał Wielki Mur Chiński o długości 4000 km.

Pytania   do   dokumentu.   Kogo   chiński  historyk  uważał   za prawdziwego twórcę Wielkiego Muru Chińskiego?


Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Познавательное лото «Знаменитые спортсмены»

§6 Starożytna Sparta, 5 klasa

Билет 1 Древние люди на территории Беларуси: заселение территории, занятия, основные изобретения и открытия, религиозные верования.